Turn up the volume for the
best experience
چطور یک فرش خوب بخریم؟
فرش و قالی، در خانه ما ایرانی‌ها حرف اول را می‌زند. اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست و راز‌هایی درباره جنس فرش‌ها وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید.

چطور یک فرش خوب بخریم؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب فرش، جنس و کیفیت الیاف به کار رفته در آن است.

فرش و قالی، در خانه ما ایرانی‌ها حرف اول را می‌زند. اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست و راز‌هایی درباره جنس فرش‌ها وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید. با دانستن نکاتی که در ادامه فرش ایران مهر در این بخش  ارائه می‌کند؛ با وجود تنوع بسیار، طراحی و نقشه فرش در بازار دچار سردرگمی نمی‌شوید، با ایران مهر همراه باشید.

مواردی که باید هنگام خرید فرش برای خانه به آن توجه کنید عبارتند از: کیفیت، ماندگاری، تفاوت دستباف و ماشینی و آلرژی زا بودن فرش.
 
نکات مهم هنگام خرید فرش

۱- یکی از فرش‌هایی که طرفداران زیادی در بین فرش‌های دیگر دارد، فرش‌های گل برجسته است که از تنوع طرح و رنگ مختلفی برخوردار است و دارای قیمت مناسبی است. این فرش‌ها برای دفتر کار مناسب هستند. کیفیت این فرش‌ها پایین است و طرح برجسته روی این فرش‌ها تا اولین شست و شو دوام دارد. خرید این نوع فرش برای اتاق کودک مناسب نیست، زیرا تمیز کردنشان سخت است و راه رفتن و نشستن روی آنها کودک را آزار می‌دهد.

برای اتاق کودک بهتر است فرش‌هایی با طرح‌های ساده بخرید که زود تمیز می‌شوند. هنگامی که فرش‌های برجسته پا می‌خورند هم سطح می‌شوند و چون سطح‌های توخالی آنها از برجستگیشان بیشتر است، نازک شده و فرم اولیه خود را از دست می‌دهند.

 بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فرش برای اتاق کودک

۲- فرش‌های تزئینی و یا فرش‌های گره‌ای برای دکور مناسب هستند و اگر برای خانه استفاده شوند به این دلیل که تار و پودشان از جنس نخ‌های ضخیم و باریکی است، هنگام راه رفتن زود کنده می‌شوند و جارو کردنشان بسیار سخت است. اگر از این نوع فرش‌ها در خانه استفاده شود، خیلی زود باقی مانده‌های غذا و خرده نان‌ها درون تار و پود فرش‌ها جا خوش می‌کنند و تمیز کردنشان کار چندان آسانی نیست.

۳- فرش‌های رنگی طرح دار معمولا از ترکیبات نامرغوبی تهیه شده اند و وزن بسیار سنگینی دارند. این فرش‌ها برای اتاق خواب طراحی شده اند، اما استفاده از آن‌ها برای اتاق خواب مناسب نیست و می‌تواند برای کودکان، آلرژی زا باشد.

تفاوت فرش‌های ماشینی و دستباف؛ چیز‌هایی به جز قیمت

فرش ماشینی و فرش دستباف از نظر قیمت تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. اگر در خانه کودک خردسال یا سالمند دارید باید فرشی بخرید که از بروز مشکلاتی برای آنها جلوگیری کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سالمند یا کودک پیش آید، خطر شکستگی دست و پا بر اثر سر خوردن روی فرش است. جنس نخ فرش دستباف، ابریشم و پشم و جنس نخ فرش‌های ماشینی، پولی پروپیلن و نایلون است؛ بنابراین فرش‌های ماشینی به راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند، اما فرش‌های دستباف به علت نوع نخ و سنگینی، این مشکل را ندارند.

 بیشتر بخوانید: 10 دلیل برای خرید فرش ماشینی

 

هنگام خرید فرش یک کارشناس باشیم!
الیاف مصنوعی به کار رفته در بافت فرش ماشینی ممکن است موجب حساسیت پای شما و سایر اعضای خانواده تان شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است فرش دستباف بخرید. همچنین اگر سابقه آسم و آلرژی دارید فرش‌های تزیینی و فانتزی نخرید چرا که ذرات گرد و غبار به سادگی در این نوع فرش‌ها به دام می‌افتند و موجب بروز آلرژی می‌شوند. درصد نایلون فرش‌های ماشینی بالاست و به آسانی مو، آلودگی‌های دیگر را جذب می‌کند، اما فرش‌های دستباف مو و آشغال به خود نمی‌گیرند و باعث آلودگی خانه نمی‌شوند.

اگر پول کافی برای خرید فرش دستباف ندارید فرش‌های ماشینی را بخرید که از تراکم بالایی برخوردارند و دارای تعداد گره و استحکام بیشتری هستند، چون این ویژگی در فرش سبب کمتر جمع شدن گرد و خاک و آلودگی در آن‌ها می‌شود.
 
تفاوت فرش‌های ماشینی و دستبافت برای خرید 
یکی از ایراداتی که فرش‌ها دارند این است که بسیار سریع گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند و با کوچکترین تکان آن را در فضا منتشر می‌سازند. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید فرش‌هایی را انتخاب کنید که در بافت شان از اولفین استفاده شده است. این نوع فرش‌ها سریع تمیز می‌شوند و در برابر رطوبت مقاوم هستند، اما به مرور زمان حالت اصلی خود را از دست می‌دهند و کش می‌آیند.  آن دسته فرش‌هایی که در بافت شان نایلون استفاده شده است نسبت به فرش‌های دیگر ارزان ترو با دوام ترهستند و در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند.

انتخاب فرش براساس رنگ و مد  
مردم برحسب سلیقه خود فرش انتخاب می‌کنند، اما در خرید فرش به جز سلیقه، مد روز نیز دخالت دارد. تا چندی پیش افراد بیشتر فرش‌هایی انتخاب می‌کردند که رنگ‌های روشن داشت، اما رفته رفته با روی کار آمدن فرش‌های گردویی یا قهوه‌ای سوخته تمایلات به سمت آن‌ها کشیده شد. اکنون نیز رنگ سورمه‌ای و دودی بیشتر از همه رنگ خریدار دارد و روی بورس است مخصوصا مدل‌هایی که دورشان را با نخ ابریشم دوخته اند و نسبتا گران‌تر از فرش‌های دیگرند.


کلمات کلیدی


تاریخ ثبت : 1398/05/12

دیدگاه شما

 


GET IN TOUCH WITH US

بـا مـا در تمــاس باشیـد...

ID: @IranMehrCarpet
شبکه های اجتماعی | Social Network


کاشان، شهرک صنعتی صباحی بیدگلی،بلوار یک،فرعی پنجم
آدرس | Add.


031-54759080
تلفن | Phone

© 2018. All Rights Reserved. Design and Developed by ariaads.ir